2017.04.02 – Park Arkadia | Nieborów

Cześć,

O Parku Arkadia dowiedziałem się przypadkiem. Robiąc zdjęcia na chrzcinach, byłem w mieszkaniu znajomych. Na jednej ze ścian wisiały fotografie z ich sesji ślubnej. Lubię oglądać zdjęcia. Tu jednak zainteresowało mnie miejsce w którym zdjęcia zostały zrobione. Nie mogłem odpuścić i wypytałem koleżanki, gdzie ów sesję mieli zrobioną. Okazało się, że jest to Park Arkadia w okolicy Nieborowa.

Idealną okazją do odwiedzenia tego miejsca były urodziny mojej żony. Lubi ze mną jeździć i zwiedzać różne ciekawe miejsca. Satysfakcja jest większa, gdy dane miejsce odwiedzamy pierwszy raz oboje. Tym razem na wycieczkę wybraliśmy się we dwoje. Nasza córeczka została z dziadkami, a my z rana ruszyliśmy do obranego celu. Pogoda tego dnia była idealna, tak samo jak i droga. Nie śpieszyliśmy się. Wspierani nawigacją, z grającą muzyką i uśmiechami na twarzy, pokonywaliśmy kolejne kilometry do celu.

 

Na miejsce dotarliśmy bez przygód i błądzenia. Przed parkiem, jest mały skromny parking. A do środka wejdziemy dopiero po zakupie biletu wstępu. Park jest dosyć spory. Na początku nic specjalnego nie widać.  Dopiero po przejściu dalej znajdujemy pierwsze obiekty. Naszym oczom najpierw ukazał się ruiny Akweduktu. Czerwona cegła, łuki i woda pod spodem. Wszystko otoczone zieloną trawą.

Akwedukt był wzniesiony w 1784 roku nad kaskadą wodną. Wzorowany był na architekturze wodociągów rzymskich.

 

Początek zaczynał się ciekawie i zachęcał, aby zagłębić się dalej. Nie trzeba było daleko iść, aby zobaczyć kolejny budynek. Był to przybytek Arcykapłana. Obiekt piękny i tajemniczy. Szkoda, że tylko można go było obejrzeć obchodząc dookoła.

Od strony północno-wschodniej znajduje się wnęka; z płaskorzeźbą Chimery, oraz kamiennym wodozbiorem ozdobionym dwoma maszkaronami. Budynek posiada patio, otwarte arkadą i bramą w murze, krytą zagrodę i dziedziniec opasany murem oraz taras otoczony kolumnadą. W północno-zachodnim narożniku korpusu głównego znalazła się wieża z platformą widokową. Wzdłuż południowo-zachodniej elewacji Przybytku ciągnął się – dzisiaj odbudowany – Mur z Hermami.

Kocham takie miejsca i z chęcią bym zajrzał wszędzie gdzie się tylko da. Urokliwym miejscem, które mnie urzekło był Grecki łuk kamienny połączony z domem Murgrabiego. Roślinność, która otacza cały łuk, nadaje klimatu temu miejscu. Obiekt wygląda fantastycznie. Uwielbiam takie miejsca, podziwiam i zachwycam się.

 

To jednak nie wszystko, co znajduje się w tym parku. Obiektów znajdujących się w Arkadii, które warto zobaczyć jest znacznie więcej. Nie wspomniałem jeszcze o fakcie, że przy każdym budynku lub miejscu, znajduje się tabliczka informacyjna. Znajdziecie tam bardzo dużo ciekawostek.

Na Świątyni Diany, pod tampanonem od strony stawu wyryte są słowa Petratki z Sonetu „In morte di Madonna Laura”: „DOVE PACE TROVAI D’OGNI MIA GUERRA”. Tłumacząc z języka Włoskiego na nasz, oznacza to „Tutaj odnalazłem spokój po każdej mojej walce”.

 

Ja wiem, że na pewno jeszcze nie raz tam pojadę. Chciałbym park zobaczyć w okresie wiosennym i jesiennym. Was zapraszam gorąco do odwiedzenia tego miejsca. Naprawdę warto wybrać się na spacer i żeby zobaczyć to co skrywa w sobie park. Idealne miejsce do odprężenia się i relaksu. Idealne miejsce na doładowanie swoich akumulatorów. Szkoda, że nie mieszkam bliżej. Byłbym stałym bywalcem tego parku.

 

Spacer po parku dobiegł końca. My jednak, nie wróciliśmy od razu do domu. Z Arkadii pojechaliśmy jeszcze do Warszawy. Tam pospacerowaliśmy między innymi po Parku Łazienkowskim. Mieszkając w stolicy przez kilka lat, często odwiedzałem właśnie ten park. Później, pokręciliśmy się jeszcze po stolicy i dopiero późnym wieczorem wróciliśmy do domu.

Cała wycieczka była prezentem i niespodzianką urodzinową dla mojej żony. Dlatego zapraszam na jej bloga, gdzie będziecie mogli zobaczyć wyjazd z innego punktu widzenia. Dowiecie się też, jakie towarzyszyły jej emocje. Tutaj wszystkiego się dowiecie. Zapraszam.

 

Pozdrawiam

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.