2019-10-15 / Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach

Witam wszystkich,

Dzisiaj pospacerujemy po pięknym parku miniatur w Myczkowcach.

Park Miniatur w Myczkowcach powstał 16 października 2007 w ośrodku Caritas. Centrum powstało z inicjatywy księdza Bogdana Janika i zajmuje obszar około jednego hektara powierzchni.

Znajdziecie tu 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury wykonane zostały skali 1:25 a dokonał tego zespół osób kierowany przez Janusza Kuliga z Chmielnika koło Rzeszowa, natomiast architekturę terenu przygotował Norbert Piekarski z Bliznego. Znajdują się tu świątynie istniejące do dziś, jak i te, których na żywo już nie zobaczymy.

Teren został podzielony na 10 niewielkich wzgórków, na których stanęły obiekty z poszczególnych regionów, pogrupowane tematycznie. Makiety otoczono miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach. W centrum parku umieszczono pomnik wielkiego Jana Pawła II. Poszczególne sektory to Pogórzanie, Zamieszańcy, Łemkowie, Łemkowie słowaccy, Grupa Polsko-Ruska, Dolinianie, Teren mieszany, Bojkowie i Bojkowie ukraińscy.

Centrum Kultury Ekumenicznej ma m.in. sprzyjać spojrzeniu, że ponad tym co dzieliło poszczególne wyznania, ponad zaszłościami historycznymi powinna zapanować Miłość. Tę prawdę przypomina wszystkim wchodzącym do CKE napis znajdujący się nad główną bramą: „Ponad wszystkim niech będzie miłość”.

Zapraszam do oglądania i komentowania. Wszelkie uwagi mile widziane.

Jeśli Ci się podoba, zostaw łapkę i komentarz.

Trzymajcie się Ciepło.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.